Saturday’s results

Updated: January 21, 2012 11:13PM



SATURDAY’S RESULTS

BIG NORTHERN EAST

Marengo 54, Harvard 19

FOX VALLEY FOX

Grayslake Central 63, Johnsburg 59

Hampshire 54, Grayslake North 52

Woodstock North 43, Woodstock 33

FOX VALLEY VALLEY

McHenry 66, Crystal Lake South 58

INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE

Northridge 55, Morgan Park Academy 32

Northridge (13-5, 6-1): Nick Rahimi 18 pts

MID-SUBURBAN EAST

Buffalo Grove 57, Wheeling 52

Prospect 67, Hersey 65

Rolling Meadows 63, Elk Grove 53

MID-SUBURBAN WEST

Conant 62, Palatine 43

Fremd 69, Hoffman Estates 51

NOBLE SPORTS

Rowe-Clark 77, Muchin 71

Rowe-Clark (6-13, 5-6): Marcus Watt 29 pts, 5 rebs, 11 assists; Dantrell Thomas 25 pts, 15 rebs

NORTH SUBURBAN LAKE

Stevenson 64, Zion-Benton 51

SUBURBAN CHRISTIAN BLUE

Marmion 66, Marian Central 51

Marmion (10-9, 3-3): Pete Stefanski, Colin Kavanaugh 15 pts each

Wheaton Academy 71, Aurora Christian 57

SUBURBAN CHRISTIAN GOLD

Montini 64, Guerin 39

Walther Lutheran 75, Chicago Christian 48

UPSTATE EIGHT VALLEY

Metea Valley 76, East Aurora 59

WEST SUBURBAN GOLD

Proviso East 70, Leyden 40

WEST SUBURBAN SILVER

Hinsdale Central 61, Glenbard West 50

Lyons 63, Proviso West 35

Lyons: Chris Antalek 17 pts

NONCONFERENCE

Aurora Central 63, Kenwood 60

Collins 42, Maine West 40

Collins (9-9): Leroy Cox 16 pts, 11 rebs

Deerfield 51, Lincoln Park 43

Deerfield: Alex Sacks 20 pts

Highland Park 59, Ida Crown 37

Highland Park (11-7): Josh Sterns 19 pts; Jake Norcia 13 pts

Holy Trinity 73, Luther North 71, 2 OT

Holy Trinity (2-14): Darius Douglas 17 pts, 15 rebs; Joseph Davis 16 pts, 10 rebs

Illinois Lutheran 75, Michigan Lutheran 62

Illinois Lutheran: Austin Wood 21 pts

Kaneland 59, Ottawa 40

Libertyville 83, Carmel 76

Libertyville: Griffin Tills 40 pts

Marist 45, Harlan 44

New Trier 82, Taft 51

No.7 New Trier (17-2): David Bragiel 17 pts

Niles North 65, Mather 41

Niles North (14-5): Mychael Henley 13 pts, 8 rebs; Malachi Nix 12 pts

Parker 54, Chicago Academy 41

Parker (12-5): Bobby Cooney, Zack Kupferberger 10 pts each

Quincy 48, Hinsdale South 41

Ridgewood 72, Lane 50

Ridgewood (12-5): Andy Mazurczak 21 pts; Pete Mroz 18 pts

Sterling 70, Morris 67

Streator 59, Sycarmore 50

Timothy Christian 43, Holland Christian (Mich) 42

Timothy Christian (10-8): Connor VanderBrug 14 pts

Waubonsie Valley 67, L-W East 46

Westminster Christian 67, Somonauk 43

Westminster Christian (9-9): Will Woodhouse 18 pts

Yorkville 53, Dixon 41

Lew Wallace (Ind.) at North Chicago, cancelled

COLLEGE OF LAKE COUNTY

Bogan 69, Kenosha Bradford (Wis.) 33

Lacrosse Logan (Wis.) 65, Schurz 53

Raby 59, Bradley Tech (Wis.) 52

Raby: Anthony Knowles 26 pts

Marshall 67, Milwaukee Madison 58

Von Steuben 58, Wisconsin Lutheran (Wis.) 48

Von Steuben: Arinze Okeke 12 pts

GLENBARD EAST

Crete-Monee 65, Glenbard East 56, 2 OT

Oswego 63, St. Charles East 50

York 53, Schaumburg 40

INTERSTATE EIGHT TOURNAMENT

First Round

Lisle 46, Coal City 36

Sandwich 52, Peotone 30

Westmont 60, Dwight 47

Quarterfinals

At Wilmington

Herscher 56, Wilmington 36

Plano 47, Lisle 34

Plano (11-7): Devin Haws 21 pts; Jose Martinez 10 pts

Sandwich 31, Seneca 30

Westmont 56, Manteno 49

Consolation

Coal City 55, Reed-Custer 40

Dwight 42, Peotone 20

MEMPHIS (TENN.)

Simeon 73, Southwind (Tenn.) 54

No.1 Simeon (18-1): Jabari Parker 18 pts, 11 rebs, 3 blocks

SAVANNA

Marian Catholic 64, Bettendorf (Iowa) 51

Marian Catholic (10-6): Tyler Ullis 27 pts

SEARS CENTRE

Elgin 58, Huntley 44

Geneva 58, Batavia 48

Warren 64, Downers South 63, OT

WEST CHICAGO

Larkin 70, Plainfield East 67

West Chicago 58, Glenbard South 51, OT

Willowbrook 75, Fenton 48

Willowbrook: Edvinas Mickevicius 25 pts

YOUNG

Bowman Acad. (Ind.) 73, Morgan Park 61

Crane 66, T.F. North 62, OT

Corliss 60, Providence-St. Mel 55

Hales 97, Mundelein 85

SUNDAY’S GAMES

YOUNG

Von Steuben vs. Rich Central, 11:30 a.m.

Brooks vs. St. Ignatius, 1

Morton vs. Notre Dame, 2:30

Farragut vs. Hillcrest, 4

Orr vs. Leo, 5:30

Curie vs. Young, 7

COLLEGE OF LAKE COUNTY

Marian Catholic vs. West Allis (Wis.), 3

Milwaukee Young Coggs (Wis.) vs. DuSable, 1

Kenosha Tremper (Wis.) vs. Crane, 5

Milwaukee Vincent (Wis.) vs. Waukegan, 7

GIRLS BASKETBALL

SATURDAY’S RESULTS

Ag. Science 53, Washington 30

Ag. Science (13-5, 10-3 Chicago South): Kate Patnett 18 pts, 7 rebs

Antioch 47, Grant 45

Benet 60, Dekalb 57

Bishop McNamara 61, Joliet Catholic 47

Bishop McNamara (10-9, 2-4 East Suburban Catholic): Khadaizha Sanders 28 pts

Carmel 47, Nazareth 21

Fenwick 86, St. Viator 54

No.13 Fenwick (16-5, 5-1): Meredith Boardman 19 pts, 10 rebs

Gardner-S. Wilmington 54, Reed-Custer 40

Glenbard North 49, Glenbard East 34

Glenbrook North 56, Regina 51

Glenbrook South 65, Morgan Park 61

No.20 Glenbrook South (16-4): Lindsay Oldshue 17 pts

Hersey 39, Cary-Grove 36

Hinsdale Central 51, Glenbard West 46

Hinsdale South 54, Willowbrook 29

Hoffman Estates 52, Huntley 30

Kaneland 60, Streator 22

Libertyville 39, Stevenson 36

Lincoln-Way East 57, Johnsburg 32

No.11 Lincoln-Way East (16-2): Caitlin McMahon 21 pts, 10 rebounds

Loyola 53, Niles North 50, OT

Lyons 57, Proviso West 48

Lyons (13-6, 6-5 West Suburban Silver): Victoria Swift 18 pts

Marist 71, Providence 42

No.3 Marist (21-1, 6-0 East Suburban Catholic): Je’Taun Rouse 21 pts

Metea Valley 43, Neuqua Valley 42

Mother McAuley 58, Richards 41

Naperville Central 51, West Aurora 34

Niles West 52, Danville 36

No.21 Niles West (17-7): Jewell Loyd 22 pts

Proviso East 66, Leyden 20

No.22 Proviso East (17-7): Jakesha Wells 16 pts, 5 rebs

Rowe-Clark 54, Muchin 13

Rowe-Clark (13-5, 10-1): Nisha Pierce 18 pts, 6 rebs

St. Charles East 38, Elgin 29

St. Charles East: Morgan Byzral 11 pts

St. Edward 67, Rosary 41

St. Joseph 43, St. Ignatius 42

Trinity 67, Vernon Hills 44

Walther Lutheran 49, Wheaton Academy 43

Waubonsie Valley 55, Lockport 30

Wheaton North 58, West Chicago 49 Wheaton South 56, Naperville North 41

York 66, Oak Park-River Forest 52

BOYS BOWLING

SATURDAY’S SECTIONAL RESULTS

ANDREW

Teams: Andrew 6,190, Lincoln-Way East 6,000, Shepard 5,874, Sandburg 5,847, Lincoln-Way North 5,629, Tinley Park 5,575, T.F. South 5,446, T.F. North 5,406, Oak Forest 5,386, Marist 5,190

Top 5 Individuals: Joey Kopera, Sandburg, 1,402; Perry Sibby, Southland, 1,344; Marcus Bradfield, Ag. Science, 1,315; Erik LaBuda, Oak Forest, 1,294, Justin Istad, Shepard, 1,279

HINSDALE SOUTH

Teams: Richards 6,322, Oak Lawn 6, 134, Lyons 6,073, Brother Rice 6,019, Argo 5,981, St. Joseph 5,961, St. Laurence 5,754, Hinsdale South 5,711, Morton 5,627, Hinsdale Central 5,565

Top 5 individuals: Brian Powers, St. Joseph, 1,405; Gerlad Regep, Argo, 1,363; Zak Engstrom, Richards, 1,349; Ryan Campin, Oak Lawn, 1,319; Andrew Byland, Richards, 1,318

LAKE PARK

Teams: Lake Park 6,575, St. Charles North 6,181, St. Charles East 6,015, St. Charles East 6,015, Fenton 5,949, St. Patrick 5,925, Bartlett 5,859, Geneva 5,794, Glenbard East 5,434, Immaculate Conception 5,341

Top 5 individuals: Zach McLaughlin, Lake Park, 1,383; Dan Wolniak, Bartlett, 1,346; Jeremy Knowlton, Lake Park, 1,342; Marc Gonzalez, St. Patrick, 1,327; Corben Sadowski, Lake Park, 1,314

LINDBLOM

Teams: St. Rita 5,878, Brooks 5,650, Morgan Park 5,614, Mount Carmel 5,403, Urban Prep-Englewood 5,253, Julian 5,045, Lindblom 4,969, Washington 4,781, Leo 4,257, South Shore 3,402

Top 5 inviduals: Chris Ciciora, St. Rita, 1,307; Jose Ledesma, Brooks, 1,262; DeVaughn Mathus, Lindblom, 1,238; Jason Mathus, Lindblom, 1,226; Anthony Sanders, St. Rita, 1,218

MINOOKA

Teams: Plainfield Central 6,119, Romeoville 6,097, Minooka 6,078, Lincoln-Way West 6,065, Lockport 5,981, Oswego 5,871, Plainfield South 5,859, Oswego East 5,855, Jolie West 5,745, Bolingbrook 5,690

Top 5 individuals: Eddie Wasielweski, Plainfield Central, 1,404; Chase Paterson, Plainfield South, 1,367; Dakota Vostry, Romeoville, 1,316; Zach Segatto, Minooka, 1,302

ST. IGNATIUS

Teams: Young 5,588, De La Salle 5,401, Lane 5,136, Gordon Tech 5,016, Northside 4,977, Jones 4,806, Phoenix 4,629, Von Steuben 4,527, Clemente 4,280

Top 5 individuals: Willard Fountain, Young, 1,231; Livio Bolzon, Young, 1,203; Nick Carroll, De La Salle, 1,167; Saul Garcia, Clemente, 1,157; Clint Tres, Northside, 1,148

STEVENSON

Teams: Lake Zurich 6,423, Vernon Hills 6,391, Deerfield 6,011, Stevenson 5,989, Huntley 5,827, Notre Dame 5,700, Libertyville 5,677, New Trier 5,671, McHenry 5,481, Johnsburg 5,458

Top 5 individuals: Mike Schmitt, Lake Zurich, 1,469; Eric Swanson, Vernon Hills, 1,389; Zach Cole, Deerfield, 1,332; Max Galarce, Lake Zurich, 1,320; Jake Thompson, Libertyville, 1,291

WRESTLING

Glenbard East 47, Addison Trail 21

Glenbard East 51, Crete-Monee 24

Glenbard East 68, Joliet Catholic 12

Glenbard North 42, Grant 21

Grant 38, Crystal Lake Central 27

Hinsdale Central 30, Lyons 29

HInsdale Central 54, Glenbard South 18

Hinsdale Central 60, Rockford East 6

Hinsdale Central 40, Wheaton North 21

Lemont 40, Glenbard West 24

Leyden 33, Glenbard West 31

Montini 60, Wilmington 9

Schaumburg 50, Hinsdale South 25

Schaumburg 37, Stevenson 26

Stevenson 42, Hinsdale South 20

Vernon Hills 43, Freeport 28

Vernon Hills 45, Huntley 25

Vernon Hills 47, Johnsburg 24

Wilmington 45, Rich South 19

York 44, Hinsdale South 23

York 35, Schaumburg 27

York 40, Stevenson 27

MARMION

Marmion 72, St. Edward 6

Walther Lutheran 56, Aurora Central 12

Marmion 67, Aurora Central 9

Walther Lutheran 78, St. Edward 6

Marmion 59, Walther Lutheran 18

Aurora Central 60, St. Edward 0

CATHOLIC LEAGUE

Teams: Mount Carmel 182, St. Rita 177, Providence 154, Brother Rice 86.5, Loyola 85, Fenwick 78, Gordon Tech 73, Bishop McNamara 71.5, De La Salle 60.5, St. Ignatius 28, St. Francis de Sales 17, St. Laurence 17, St. Joseph 10

106: Kyle Simpkins, Bishop McNamara d. Robert Zebrauskas, De La Salle, fall 2:44; 113: Ronald Triche, Providence d. Colt Kielbasa, St. Rita, fall 1:25; 120: Matt Garelli, Fenwick d. Cole Ferguson, Providence, 7-2; 126: Steve Licina, Bishop McNamara d. Joe Fulco, Providence, fall 2:17; 132: Eddie Klimara, Providence d. Mike Mizaur, Mount Carmel, 6-5; 138: Tim Corse, St. Rita d. Tony Cammaratta, Providence, fall 5:06; 145: Bryce Brill, Mount Carmel d. Nuntrae Jackson, Brother Rice, maj. dec. 15-2; 152: Brendan Hall, Mount Carmel d. Mike O’Connor, St. Rita, maj. dec. 17-5; 160: Notay Jackson, Mount Carmel d. Santonio Cathery, Loyola, 8-2; 170: Mike Murphy, St. Rita d. Jack Hightower, Mount Carmel, 6-0; 182: Michael Paloian, Loyola d. Jimmy Mickens, Mount Carmel, 6-2; 195: Ben Threloff, St. Rita d. Bill Sierzega, Brother Rice, fall 2:54; 220: Channing Dolliger, Bishop McNamara d. David Denne, Mount Carmel, 6-5; 285: James Buss, De La Salle d. Justin Alonzo, Gordon Tech, fall 4:31

NORTHERN ILLINOIS BIG 12

Teams: Sycamore 222.50, Yorkville 220, Kaneland 164, DeKalb 162.50, LaSalle-Peru 117, Morris 114

106: Stephen Gust, Kaneland d. Jackson Montgomery, DeKalb, 4-0; 113: Kyle Akins, Sycamore d. Kenny Baldridge, Morris, 4-1; 120: Eduardo Macareno, Rochelle d. Daniel Close, Ottawa, 8-6; 126: Doug Johnson, DeKalb d. Esai Ponce, Kaneland, 14-7; 132: Evan Jones, DeKalb d. Justin Barkley, Morris, 14-10; 138: Dan Goress, Kaneland d. Zach Lehman, Dixon 13-6; 145: Steven Lalowski, Sycamore d. Connor Bass, Yorkville, 6-5; 152: Clayton Bass, Yorkville d. Austin Culton, Sycamore, fall 3:51; 160: Travis Mahoney, LaSalle-Peru d. Tyler Wilkinson, Yorkville, fall 0:37; 170: Steven Pozeg, Yorkville d. Ren Swick, Sycamore, maj. dec. 14-6; 182: Nik Countryman, Morris d. Bobby Schillinger, Yorkville, fall 3:04; 195: Jake Davis, Sycamore d. Oliver Newton, Geneseo, maj. dec. 13-4; 220: Matt Copple, Sycamore d. Ben Kovalick, Kaneland, 7-3; 285: Curtis Lilly, Sterling d. Seth Gonzalez, Yorkville, fall 0:52

GIRLS BOWLING

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Teams: Lockport 6,064, Joliet West 5,989, Sandburg 5,302, Lincoln-Way East 4,796, Bolingbrook 4,733, Joliet Central 4,105

Individuals: Julianne Kowalski, Joliet West, 1,352; Angela Palomar, Joliet West, 1,289; Megan Szczepanski, Lockport, 1,277; Lauren Troha, Lockport, 1,260; Bri Zabierek, Lockport, 1,259; Allyson Ware, Lockport, 1,142; Hannah Militello, Joliet West, 1,129; Nicole Powell, Sandburg, 1,125; Morgan Layfield, Joliet West, 1,119; Hannah Godlewski, Joliet West, 1,100

BOYS SWIMMING

DOWNERS NORTH

Teams: Naperville Central 287, Metea Valley 273, Lyons 158, Prospect 153, Downers North 150, Downers South 135, Benet 89, Rolling Meadows 84

200 freestyle: Sean Lehane, Naperville Central, 1:46.88; 200 IM: Nate Weeks, Naperville Central, 1:57.68; 50 freestyle: Alex Gidlow, Metea Valley, 23.20; Diving: Ryan Kujawa, Downers South, 436.85; 100 butterfly: Nate Weeks, Naperville Central, 52.07; 100 freestyle: Matt Salerno, Metea Valley, 50.43; 500 freestyle: Noah Wood, Naperville Central, 4:57.51; 200 freestyle relay: Metea Valley, 1:33.90; 100 backstroke: Sean Lehane, Naperville Central, 51.06; 100 breaststroke: Michael Stack, Metea Valley, 59.92; 400 freestyle relay: Naperville central, 3:18.85

LOCKPORT

Teams: Stagg 358 , St. Ignatius 343, Hinsdale South 281, Riverside-Brookfield 271, Wheaton Co-op 271, Lockport 263, Bloomington 161, Lincoln-Way Central 128, Bartlett 98

200 medley relay: Riverside-Brookfield, 1:43.52; 200 freestyle style: Alex Kizer, Bloomington, 1:45.27; 200 IM: Michael Wolfe, Bloomington, 1:59.67; 50 freestyle: Sean DeMuro, Riverside-Brookfield, 22.28; Diving: Mark Ciesielski, Wheaton Co-op, 421.45; 100 butterfly: Jaime Juarez, St.Ignatius, 53.88; 100 freestyle: Kizer, 48.72; 500 freestyle: Wolfe, 4:46.23; 200 freestyle relay: St. Ignatius, 1:32.16; 100 backstroke: Cody Moris, Lincoln-Way Central, 55.50; 100 breaststroke: Brayde Amendola, St. Ignatius, 1:01.92; 400 freestyle relay: Stagg, 3:22.42

ST. CHARLES NORTH

Teams: St. Charles North 364, Barrington 353, Libertyville 322, Champaign Central 311, Boylan 297, Byron 203

200 medley relay: Champaign Central, 1:40.34; 200 freestyle: Chris Dieter, St. Charles North, 1:45.96; 200 IM: Jack Tribble, Boylan, 1:59.52; 50 freestyle: Blake Lehmann, Champaign Central, 21.65; Diving: Nolan Presmyk, Barrington, 368.75; 100 butterfly: Sam Stewart, Champaign Central, 50.55; 100 freestyle: Blake Lehmann, Champaign Central, 48.16; 500 freestyle: Kyle Gannon, St. Charles North, 4:51.49; 200 relay: Kyle Ujiiyc, James Rodney, Jack Surnuss, Sebastian Pickawski, Barrington, 1:29.94; 100 backstroke: Alex Snurski, Libertyville, 54.08; 100 breaststroke: Joey Chokran, St. Charles North, 1:02.39; 400 freestyle relay: St. Charles North, 3:16.83

SHEPARD

Teams: Andrew 354, Latin 313, Shepard 232, Oak Forest 166, Kankakee 153, St. Ignatius 152, Oak Lawn, 102, Bremen 65, Argo 61, Eisenhower 37, T.F. South 31

200 medley relay: Oak Forest, 1:52.00; 200 free style: Zack Renter, Andrew, 1:51.80; 200 IM: Casey Gallagher, Oak Forest, 2:12.07; 50 freestyle: Jacob Cruger, Latin, 22.94; 100 butterfly: Rick Osty, Andrew, 54.86; 100 freestyle: Jake Anderson, Kankakee, 49.63; 500 freestyle: Rentner, 5:03.45; 200 freestyle relay: Andrew, 1:40.89; 100 backstroke: Anderson, 55.10; 100 breaststroke: Kevin Wars, Latin, 1:05.14; 400 freestyle relay: Andrew, 3:28.11

WOODSTOCK

Teams: Lincoln-Way North 696.5, Woodstock 565.5, Zion Benton 505, Belvidere 472, McHenry 433, Boylan 330, Rockford Jefferson 71

200 medley relay: Woodstock, 1:46.30; 200 freestyle: Jake Roberts, Lincoln-Way North, 1:52.50 200 IM: Evan Surma, Lincoln-Way North, 2:06.76; 50 freestyle: Lucas Matthys, McHenry, 23.09; 100 butterfly: Tony Mikrut, Lincoln-Way North, 55.08; 100 freestyle: Lucas Matthys, McHenry, 50.80; 500 freestyle: Jake Pearson, Lincoln-Way North, 4:48.47; 200 freestyle relay: McHenry, 1:32.76; 100 backstroke: Evan Surma, LIncoln-Way North, 56.67; 100 breaststroke: Henry Gantner, Woodstock, 1:05.23 ; 400 freestyle relay: Lincoln-Way North, 3:26.95

GIRLS GYMNASTICS

Oswego 139.50, Batavia 127.15, St. Edwards 74.9

CORRECTION

Niles North’s Malachi Nix was misidentified in Saturday’s edition. The Sun-Times regrets the error.

© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.

Comments  Click here to view or make a comment